• Cellulit - jak z nim walczyć?

cellulit-skorka-pomaranczowa.jpgCellulit – co to jest?

Cellulit czyli tzw. „skórka pomarańczowa” to problem, który dotyczy niemal każdej z nas, a do tego u mężczyzn praktycznie nie występuje.
Pojawia się często tuż po okresie dojrzewania, nasila się w ciąży i podczas menopauzy. Efektem jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry ud, bioder, kolan, pośladków, ramion i piersi co spędza nam dosłownie sen z powiek.
Cellulit polega na nierównomiernym rozłożeniu tkanki tłuszczowej pod skórą, co powoduje powstanie grudek gdy tkanka zaczyna włóknieć. Grudki widoczne pod skórą to powiększone adypocyty czyli komórki tłuszczowe. Gdy się powiększają, uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne, przez co pogarsza się krążenie, gorzej działa przemiana materii w komórkach, słabiej przyswajany jest tlen i składniki odżywcze, a znacznie wolniej usuwane są toksyny. W konsekwencji nieusunięte toksyny wraz z wodą zalegają w tkankach.

Cellulit często związany jest z otyłością, jednakże osoby szczupłe także doświadczają problemu „pomarańczy”. Trudniej z nim walczyć w zaawansowanym stadium, gdy jest już wyraźnie widoczny i towarzyszy mu nadwaga staje się schorzeniem, dlatego warto pomyśleć o profilaktyce i przeciwdziałaniu jak najwcześniej. Cellulit zwalczać można odpowiednią pielęgnacją skóry, właściwą dieta i suplementacją oraz zabiegami kosmetycznymi, masażami i codzienną aktywnością fizyczną. Walkę z Cellulitem skutecznie wspiera kolagen zawarty w suplementach i kosmetykach.


Przyczyny powstawania cellulitu
Skóra zaczyna tracić swój naturalny kolagen już od około 25. roku życia (wtedy organizm spowalnia jego produkcję). W związku z czym skóra traci swą elastyczności i jędrności, staje się bardziej podatna na niekorzystne zmiany. Nie tylko brak kolagenu jest przyczyną powstawania „skórki pomarańczowej”. Oto kilka innych czynników, które mogą sprzyjać cellulitowi:
- hormony – odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu cellulitu, dlatego pojawia się on już w okresie dojrzewania, w ciąży i w okresie menopauzy. Wpływ może mieć także przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej.
- niska aktywność fizyczna – bez odpowiedniej dawki ruchu nie uzyskamy efektu. Najlepiej jest wykonywać ćwiczenia codziennie przez co najmniej kilkanaście minut. Ważne są spacery, jogging i inne formy aktywności. Ruch zawsze wpływa pozytywnie na organizm – poprawia krążenie, przyspiesza spalanie kalorii i poprawia samopoczucie.
- zaburzenia związane z wydalaniem toksyn z układu limfatycznego przez co odkładają się one w komórkach tłuszczowych.
- geny – one decydują o skłonnościach organizmu do odkładania tłuszczu w komórkach. Odpowiadają za to ile tłuszczu gromadzi się w organizmie, a ile zostaje z niego wydalone.

Główne przyczyny cellulitu:

  • brak ruchu,
  • siedzący tryb życia,
  • nadmiar cukru, soli i sodu w diecie,
  • problemy z krążeniem,
  • zbyt obcisłe ubrania,
  • nałogowe palenie papierosów,
  • wady postawy

Walka z cellulitem
1. Ruch
Zacznij chodzić na spacery i uprawiaj sport, jogging, spinning, trening interwałowy, na orbitreku, ćwiczenia na brzuch oraz dolne partie ciała.

2. Wsparcie przez właściwą suplementację
Na rynku dostępnych jest wiele środków zawierających kolagen. Wybierając właściwy suplement warto zwrócić uwagę na kilka cech kolagenu zawartego w preparacie: formę, pochodzenie, typ, zawartość w dawce oraz pozostałe składnik uzupełniające.
Badania dowodzą, że najlepiej przyswajany (a zarazem najskuteczniejszy w suplementacji) jest naturalny, hydrolizowany kolagen pochodzenia rybiego w płynnej postaci. Dla skóry ważny jest kolagen typu I i III. Na stawy natomiast zalecany jest kolagen typu II. Najlepsze preparaty zawierają nawet 10 tysięcy mg kolagenu w dawce dziennej. Na jego przyswajalność znacząco wpływa witamina C, może nawet kilkukrotnie zwiększyć jego syntezę. Stymuluje ona też wytwarzania własnego kolagenu w organizmie. Kwas hialuronowy, biotyna, miedź i krzem doskonale wspierają zarówno przyswajanie kolagenu jak i wspomagają proces regeneracji skóry i innych tkanek.
Regularne stosowanie odpowiednio dobranych preparatów może znacząco poprawić stan i wygląd skóry. Kolagen bowiem wzmacnia skórę oraz pobudza krążenie krwi, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony, w ten sposób można pozbyć się objawów cellulitu, a także zapobiec jego powstawaniu.

3. Masaże i kosmetyki
skuteczną metodą pozbycia się cellulitu jest masaż. Codziennie wykonuj prysznic naprzemienny (woda ciepła-zimna), a miejsca z cellulitem szoruj szorstką gąbką lub myjką. Palcami ugniataj i rolluj skórę, kierując się zawsze do góry. Możesz zacząć od domowych ćwiczeń i skorzystać ze specjalnych zabiegów dostępnych w wielu gabinetach kosmetycznych, takich jak: manualny lub mechaniczny drenaż limfatyczny, masaż bańką chińską, endermologia, karboksyterapia czy fala uderzeniowa.
Dobre efekty można osiągnąć wykorzystując do masażu preparaty zawierające kolagen, w ten sposób wchłania się on do skóry i znacząco poprawia efekty.
Pomagają regularnie stosowane kremy z kolagenem i innymi składnikami poprawiającymi jędrność skóry. Stosuj żele i olejki antycellulitowe, pamiętaj, że powinny być stosowane codziennie przez dłuższy czas.

4. Dieta
Wiele produktów wspiera walkę z cellulitem. Zawarte w nich składniki działają między innymi na pobudzenie krążenia, polepszenie przemiany materii oraz odbudowę kolagenu. Tych produktów nie powinno zabraknąć w twojej diecie: zielona herbata, brokuły, buraki, kurkuma, czarna rzepa, mniszek lekarski, koper włoski, pokrzywa.
Natomiast powinnaś unikać nadmiaru cukru, soli i sodu.

wybierz swój kolagen do picia