• Zmarszczki - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

pol-ona(1).jpgSkąd się biorą zmarszczki?

Z pewnością każda z nas zastanawiała się nad tym nie raz. Najprościej rzecz ujmując można stwierdzić, że zmarszczki to skutek starzenia się skóry.

Generalnie przyczyny starzenia się skóry można podzielić na:

 • wewnętrzne – uwarunkowane genetycznie oraz naturalne, wynikające z upływu czasu, polegające na spowolnieniu procesów fizjologicznych (skóra po prostu stopniowo się starzeje)
 • zewnętrzne – takie jak: nadmiar słońca, stres, nieodpowiednia dieta, nadmiar używek itp.


Pierwsze zmarszczki tworzą się z reguły już około 25. roku życia. Dochodzi wówczas do stopniowego spadku produkcji substancji odpowiedzialnych za jędrność skóry. Organizm produkuje coraz mniej kolagenu, włókien sprężystych i kwasu hialuronowego.

Początkowo powstają one na skutek mimiki twarzy, pojawiają się wokół oczu, na czole, między brwiami oraz pomiędzy nosem a ustami. Później zauważalne stają się również wokół policzków, powiek i szyi. Najwięcej zmarszczek tworzy się w okresie menopauzy, kiedy w organizmie każdej kobiety obniża się ilość hormonów – estrogenów, które są odpowiedzialne za nawilżenie, sprężystość i elastyczność skóry. Wtedy zmienić się może nawet zarys owalu twarzy i nastąpić jego opuszczenie.

Co dzieje się z naszą skórą wraz upływem czasu:

 • Od 20. roku życia skóra stopniowo traci zdolności efektywnego nawilżania.
 • Od 25-30 roku skóra wytwarza coraz mniej lipidów, powstają pierwsze zmarszczki.
 • Od 40-stki skóra sukcesywnie traci swą elastyczność, znacząco spada produkcja składników ujędrniających takich jak np. kolagenu. Pogłębiają się zmarszczki mimiczne, rozpoczyna się starzenie grawitacyjne. Mogą pojawiać się pierwsze przebarwienia.
 • Po 50-tce procesy starzenia się skóry znacznie się nasilają. Następuje drastyczne obniżenie się poziomu estrogenów, a od nich uzależniona jest produkcja składników ujędrniających i nawilżających. Skóra wyraźnie traci jędrność, staje się coraz bardziej cienka, nasilają się przebarwienia i plamy barwnikowe.

Dzieje się tak, bo wraz z wiekiem osłabieniu ulegają włókna kolagenu i elastyny, które odpowiadają za właściwą elastyczność, napięcie i nawilżenie skóry. Organizm produkuje coraz mniej własnego kolagenu, czego efektem jest utrata jędrności skóry, wiotczenie, wysuszenie i w końcu powstawanie zmarszczek. Starzenie się skóry to proces długotrwały, który trudno zatrzymać, jednak dzięki odpowiedniej profilaktyce i suplementacji można skutecznie spowolnić, poprzez regularne dostarczanie składników, których organizm przestaje produkować. Możliwe jest nawet odwrócenie niektórych procesów.

Mówiąc o profilaktyce warto zastanowić się nad tym, które czynniki mogą oddziaływać negatywnie na naszą skórę i starać się je wyeliminować. Szczególnie w okresie letnim pamiętaj, że nadmierne eksponowanie skóry na słońce jest szkodliwe. Promieniowanie UV znacznie przyspiesza powstawanie zmarszczek oraz procesy starzenia się skóry. Zawsze chroń ją kremami z wysokim filtrem, pij dużo wody i pamiętaj o witaminach A, B, C i E. Zwróć uwagę na nieprawidłową pielęgnację, zanieczyszczenie środowiska, coraz powszechniej stosowaną klimatyzację (która wysusza skórę), stosowane używki, stres, przebyte choroby i niewłaściwą dietę.

Jeżeli właściwie zdiagnozujesz potrzeby swojej skóry, to w odpowiednim czasie odpłaci się ona pięknym i zdrowym wyglądem. Aby skóra pozostała piękna jak najdłużej profilaktykę powinnaś zacząć jak najwcześniej.


Oto kilka rad by Twoja skóra jak najdłużej pozostała młoda:

 • Zrezygnuj z nadmiernego opalania się i zawsze stosuj filtry przeciwsłoneczne.
 • Zwracaj uwagę na to co jesz i pijesz. Dostarczaj organizmowi składniki, których potrzebuje.
 • Staraj się unikać używek i nadmiernych stresów.
 • Codziennie, systematycznie dbaj o swoją skórę, stosuj odpowiednie kosmetyki i suplementy diety, tylko wtedy zobaczysz efekty.
 • Pamiętaj, że powstawanie zmarszczek to proces długotrwały – wyprzedzaj ich powstawanie na wiele lat wcześniej przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji i suplementacji.