• Sam kolagen to za mało

Kolagen jest podstawowym składnikiem większości tkanek naszego organizmu. To dzięki kolagenowi skóra jest elastyczna, jędrna i napięta, stawy są sprawne, a rany szybciej się goją. Wraz z wiekiem stężenie kolagenu w organizmie jest coraz mniejsze, spada jego naturalna produkcja, a co za tym idzie, pojawiają się oznaki starzenia, skóra traci jędrność, staje się bardziej wiotka i sucha, pojawiają się pierwsze zmarszczki. Niedobory kolagenu odczuwalne są też w stawach, które zaczynają przysparzać więcej problemów oraz w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, czy jakości widzenia. U kobiet proces ten nasila się po menopauzie w skutek zmniejszenia wydzielania estrogenu, co dodatkowo zaburza syntezę kolagenu.

Już od około 25 roku życia dobrym pomysłem jest suplementacja, jednak sprawa nie jest taka prosta. Kolagen nie przyswaja się łatwo.

COLLAGENMIXyPion.jpg

Sam kolagen to za mało.

W procesie odbudowy włókien kolagenowych bierze udział m.in witamina C oraz miedź, dlatego powinny one towarzyszyć suplementacji. Miedź jest niezbędna do prawidłowej integracji włókien kolagenowych i elastyny, które razem tworzą struktury tkankowe. Witamina C. (kwas L-askorbinowy) nie tylko pobudza produkcję kolagenu, ma również wpływ na biosyntezę elastyny, która także odpowiada za elastyczność i jędrność skóry.

Jeżeli myślisz o skutecznym uzupełnieniu kolagenu w swoim organizmie szukaj preparatu który zawiera zarówno witaminę C jaki i miedź w swoim składzie i to w znacznych dawkach.

 

Należy również pamiętać o biotynie i cynku, sprzyjającym zachowaniu zdrowej i jędrnej skóry. Biotyna ma także istotny wpływ na stan włosów i paznokci. Warto aby Twój suplement zawierał jej sporo.

 

Kwas hialuronowy ma wiele korzystnych właściwości, odpowiada między innymi za prawidłowy poziom nawilżenia i elastyczności skóry. Wpływa na tworzenie się nowych komórek. Ma działanie antyoksydacyjne, które polega na ochronie komórek przed wolnymi rodnikami, czyli pozostałościami z innych reakcji, które odpowiadają za procesy starzenia się.

 

Należy też zwrócić uwagę na sam kolagen, który wbrew pozorom nie przyswaja się łatwo. Najlepiej przyswajalny jest rybi kolagen morski, w przeciwieństwie do raczej słabo przyswajalnego kolagenu zwierzęcego. Niektóre preparaty zawierają kolagen w specjalnej formie (np. „Pure Peptide”) dzięki czemu jest on lepiej wchłaniany przez organizm. Forma płynna także ma znaczenie. Zwróć też uwagę na smak, bo sam kolagen rybi, delikatnie mówiąc, nie smakuje zbyt dobrze i czasem jego suplementacja powoduje pewne problemy. Na szczęście istnieją preparaty wzbogacone o wyciągi owocowe, które smakują jak słodkie syropy.

 

Picie kolagenu wzbogaconego o witaminy i minerały uzupełnia ich niedobory i jest optymalną profilaktyką przeciwstarzeniową. Badania naukowe dowodzą, że regularnie przyjmowany kolagen do picia poprawia jego metabolizm i korzystnie wpływa na zwiększenie elastyczności skóry i znaczną redukcję zmarszczek.

 

Należy pamiętać, że aby efekty były widoczne, kuracja powinna trwać co najmniej 10-12 tygodni (ok. 3 miesięcy). Suplementacja „od czasu do czasu” nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.